Sidabrinė moneta “Palanga – Gintaro kelias”
- Metalas: Sidabras
- Praba: 999
- Tiražas: 999 vnt
- Grynoji masė: 17.50 g
- Skersmuo: 38,61 mm
- Monetos kokybė: proof
- Nominalas: 1 dol
- Šalis: Niujė
- Monetos dekoravimas: gintaras
- Įpakavimas: dėžutė
- Sertifikatas: yra, kalyklos
- Metai: 2016
Neturime
Unikali sidabrinė moneta „Palanga – Gintaro kelias”. Tiražas – tik 999 vnt.
Monetos reverse inkrustuotas natūralus gintaras, kuriame meistriškai išgraviruotas siluetas. Taip pat monetos reverse pavaizduoti Palangos rūmai, o jų fone Jūratė ir Kastytis.
Pasak padavimo, seniai seniai, kai dievas Perkūnas buvo visų dievų vyriausias, deivė Jūratė gyveno gintariniuose rūmuose, Baltijos jūros dugne. Ji buvo visų deivių gražiausia ir nežinojo žmogiškosios meilės. Tačiau kartą jūroje, ten, kur Šventoji įteka į Baltiją, tinklą užmetė drąsus pajūrio žvejas Kastytis. Jūratė pasiuntė undinėles, kad jos perspėtų Kastytį, jog nevalia drumsti Baltijos vandenų ir gaudyti žuvyčių. Kastytis nepabūgo deivės įspėjimų, ir, nekreipdamas dėmesio į undinių viliones, toliau gaudė žuvis. Jūratė panūdo sužinoti, kas čia toks nepaiso jos valios, iškilo į jūros paviršių ir pamatė Kastytį. Pamatė ir pamilo žemės sūnų – už jo grožį ir drąsą. Meilės kerai palietė ir Kastyčio širdį, tad pasidavė Jūratės vilionėms ir atsidūrė gintaro rūmuose. Apie deivės meilę mirtingam žvejui greitai sužinojo Perkūnas. Didžiai užsirūstinęs jis nukreipė savo žaibus į gintaro rūmus ir sugriovė juos. Kastytis buvo nužudytas, o Jūratė prirakinta prie gintaro rūmų griuvėsių sienos. Blaškoma jūros bangų ji iki pat šiol ten vis rauda Kastyčio ir nelaimingai pasibaigusios jų meilės. Jūratės rauda tokia jaudinanti, kad, klausydamosi jos, net ir visada šaltos, ramios jūros gelmės kartais nebeišlaiko ir pačios ima nerimauti, jaudintis ir siausti. Tada jos įsiūbuoja jūros gelmėse nusėdusius gintaro rūmų likučius ir ima barstyti juos po krantą. Išplukdo į krantą jūra ir smulkučius gintaro gabalėlius. Tai – Jūratės ašaros. Jos tyros ir skaidrios, tokios pat, kokia buvo Jūratės ir Kastyčio meilė.
Gintaro kelias yra senovinis prekybos kelias, kuriuo buvo gabenamas gintaras. Per daugelį amžių kelias vedė iš Europos į Aziją ir atgal, ir iš šiaurinės Afrikos į Viduržemio jūrą. Intensyvi gintaro prekyba I–III a. vyko su Romos imperija ir jos kolonijomis. Graikai ir romėnai labai vertino gintarą, vadino jį „Šiaurės auksu”.
Monetos averse pavaizduotas žemėlapis šalių, kuriomis buvo gabenamas gintaras. Taip pat pavaizduotas fragmentas iš Taikos altoriaus, kuris buvo pastatytas 13-9 pr.Kr. Pacis altorius iš pradžių buvo žinomas kaip Pacis Augustae altorius, tai didingos taikos altorius, pašventintas 9 metai pr. Kr. Jo statybas užsakė Romos Imperatorius Augustas, siekdamas atšvęsti savo pergales Prancūzijoje, Ispanijoje ir Romos Imperijos taikos įkūrimą. Tais laikais Pacis altorius buvo laikomas vienu iš svarbiausių Romos paminklų.
You have not viewed any product yet.